15 Şubat 2015 Pazar

İNTİKAM YEMEĞİ

      İntikam, bastırılması  ve geçip gitmesi  en güç duygulardan biridir... sert ve istikrarlıdır... soğuması için ancak kendi adaletini sağlaması gerekir.                               
      İntikam, heves gibi geçici ve uçucu bir hissediş biçimidir sadece... o meşhur intikam yemekleri soğuduğunda geride  sadece ısınmış bir bağışlama duygusu hisseder insan, ardına bile bakmadan kalktığı o sofradan....                                           
      Öfke ve intikam çemberinin ağına düşmüş ve yapılanın bedelini ödetmekten başka hiçbir şey düşünmeyecek kadar öç adrenalinden dolayı şuurunu yitirenler için intikam yemeğinin soğuk yenmesi gerektiği hiç de boşyere önerilmemistir. Bana göre kulak verilmesi gereken bir tavsiyedir bu...                                                       
      Öç alma ateşiyle cayır cayır yanan birinin sert hesaplaşmalara girişmemesi ve mümkünse bu ateşli yemeğin,  soğumaya terk edilmesi önerisinin altında sadece etkili bir intikam stratejisi üretmek için zaman kazanmak amacı yoktur. Bence bu söz tamamen öfkeli duyguların soğumasını bekleyerek affetmek ihtimalinin ortaya çıkmasını sağlamak için söylenmiştir. 
      İntikam heves gibi geçicidir. Öldürücü olan tek yanıysa geçtikten sonra, ardından bıraktığı onarılmaz hasardır. Bu hevesin yerini bir süre sonra pişmanlıklar alacaktır.. 
      Öfke soğumaya basladıkça, intikam ateşi küle dönüşmeye başlar. Affetmeyi, hoş görmeyi ve olanları unutmayı daha etkili  bir intikam şekli olarak kabul eder insan bir süre sonra.        
      Bağışlamak şüphesizki intikamın en zekicesidir!        

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder